Högberg's Släktforskning
Forskning på mitt släktträd och dess grenar.
Gudmundsdotter, Johanna Lovisa
1826 -1. Gudmundsdotter, Johanna Lovisa föddes den 11 Sep 1826 i Vejby, Barkåkra (L). Familj/Make/Maka: Ericsson, Johannes. Johannes föddes den 15 Maj 1822 i Vejby, Barkåkra (L). [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
- 2. Johannesson, Emeli Josefina föddes den 8 Mar 1851 i Vejby, Barkåkra (L); döptes den 12 Mar 1851 i Vejby, Barkåkra (L); dog den 23 Feb 1929 i Förslöv (L).
- 3. Johannesson, Gustava Paulina föddes den 23 Jun 1853 i Vejby, Barkåkra (L); döptes den 28 Jun 1853 i Vejby, Barkåkra (L); dog den 18 Feb 1915 i Barkåkra (L).
- 4. Johannesson, Ida Petronella föddes den 13 Maj 1855 i Vejby, Barkåkra (L); döptes den 17 Maj 1855 i Vejby, Barkåkra (L); dog den 13 Jan 1931 i Barkåkra (L).
- 5. Johannesson, Albertina föddes den 6 Jan 1858 i Vejby, Barkåkra (L); döptes den 10 Jan 1858 i Vejby, Barkåkra (L).
- 6. Johannesson, Carolina föddes den 24 Okt 1860 i Vejby, Barkåkra (L); döptes den 28 Okt 1860 i Vejby, Barkåkra (L).
Generation: 2
2. Johannesson, Emeli Josefina (1.Johanna1) föddes den 8 Mar 1851 i Vejby, Barkåkra (L); döptes den 12 Mar 1851 i Vejby, Barkåkra (L); dog den 23 Feb 1929 i Förslöv (L). Emeli gift Pålsson, Johannes den 2 Aug 1872 i Barkåkra (L). Johannes (son till Pehrsson, Pål och Jnasdottersson) föddes den 13 Apr 1846 i Barkåkra (L); döptes den 19 Apr 1846 i Barkåkra (L). [Familjeöversikt] [Familjediagram]
3. Johannesson, Gustava Paulina (1.Johanna1) föddes den 23 Jun 1853 i Vejby, Barkåkra (L); döptes den 28 Jun 1853 i Vejby, Barkåkra (L); dog den 18 Feb 1915 i Barkåkra (L). 4. Johannesson, Ida Petronella (1.Johanna1) föddes den 13 Maj 1855 i Vejby, Barkåkra (L); döptes den 17 Maj 1855 i Vejby, Barkåkra (L); dog den 13 Jan 1931 i Barkåkra (L). Ida gift Gudmundsson, Jan Peter den 14 Mar 1880 i Barkåkra (L). Jan (son till Pettersson, Gudmund och Eskilsdotter, Petronella) föddes den 16 Sep 1852 i Förslöv (L); döptes den 19 Sep 1852 i Förslöv (L); dog den 18 Aug 1937 i Barkåkra (L). [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
- 7. Gudmundsson, Johan Arvid föddes den 6 Nov 1880 i Barkåkra (L); döptes den 23 Nov 1880 i Barkåkra (L); dog den 22 Jul 1969.
- 8. Gudmundsson, Karl Albert föddes den 27 Okt 1882 i Barkåkra (L); döptes den 26 Nov 1882 i Barkåkra (L); dog den 10 Jan 1970 i Vejby, Barkåkra.
- 9. Gudmundsson, Hjalmar* Sigfrid föddes den 13 Okt 1888 i Barkåkra (L); döptes den 8 Nov 1888 i Barkåkra (L); dog den 17 Mar 1953 i Nacka (AB); begravdes den 1 Apr 1953 i Nacka Norra kyrkogård, Nacka (AB).
- 10. Gudmundsson, Gerda Vilhelmina föddes den 12 Jul 1892 i Barkåkra (L); döptes den 6 Aug 1892 i Barkåkra (L); dog den 15 Feb 1977 i Ängelholm (L).
5. Johannesson, Albertina (1.Johanna1) föddes den 6 Jan 1858 i Vejby, Barkåkra (L); döptes den 10 Jan 1858 i Vejby, Barkåkra (L). 6. Johannesson, Carolina (1.Johanna1) föddes den 24 Okt 1860 i Vejby, Barkåkra (L); döptes den 28 Okt 1860 i Vejby, Barkåkra (L).
Generation: 3
7. Gudmundsson, Johan Arvid (4.Ida2, 1.Johanna1) föddes den 6 Nov 1880 i Barkåkra (L); döptes den 23 Nov 1880 i Barkåkra (L); dog den 22 Jul 1969. 8. Gudmundsson, Karl Albert (4.Ida2, 1.Johanna1) föddes den 27 Okt 1882 i Barkåkra (L); döptes den 26 Nov 1882 i Barkåkra (L); dog den 10 Jan 1970 i Vejby, Barkåkra. 9. Gudmundsson, Hjalmar* Sigfrid (4.Ida2, 1.Johanna1) föddes den 13 Okt 1888 i Barkåkra (L); döptes den 8 Nov 1888 i Barkåkra (L); dog den 17 Mar 1953 i Nacka (AB); begravdes den 1 Apr 1953 i Nacka Norra kyrkogård, Nacka (AB). Hjalmar* gift Högberg, Elsa* Leontina Matilda den 19 Sep 1915 i Nacka (AB). Elsa* (dotter till Högberg, Oscar Verner* och Carlsson, Hilda Kristina) föddes den 13 Jan 1892 i Köpings stadsförsamling (U); döptes den 16 Feb 1892 i Köpings stadsförsamling (U); dog den 12 Jun 1985 i Nacka (AB); begravdes den 22 Aug 1985 i Nacka Norra kyrkogård, Nacka (AB). [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
- 11. Gudmundsson, Britta* Maria föddes den 18 Okt 1915 i Maria Magdalena (AB); dog den 5 Sep 2009 i Gravnummer: 1 F 35 Nacka norra kyrkogård Nacka församling.
- 12. Gudmundsson, Bengt Sigfrid föddes den 19 Mar 1920 i Maria Magdalena (AB); dog den 2 Apr 1998 i Bohusgatan 13, Sofia (AB); begravdes den 2 Apr 1998 i Nacka Norra kyrkogård, Nacka (AB).
10. Gudmundsson, Gerda Vilhelmina (4.Ida2, 1.Johanna1) föddes den 12 Jul 1892 i Barkåkra (L); döptes den 6 Aug 1892 i Barkåkra (L); dog den 15 Feb 1977 i Ängelholm (L).
Generation: 4
11. Gudmundsson, Britta* Maria (9.Hjalmar*3, 4.Ida2, 1.Johanna1) föddes den 18 Okt 1915 i Maria Magdalena (AB); dog den 5 Sep 2009 i Gravnummer: 1 F 35 Nacka norra kyrkogård Nacka församling. Britta* gift Uddenholm, Sigurd Lennart den 15 Okt 1939. Sigurd (son till Karlsson, Ludvig Leonard och Andersson, Johanna Maria) föddes den 10 Jan 1910 i Kungsholm eller Ulrika Eleonora (AB); döptes den 27 Jan 1910 i Kungsholm eller Ulrika Eleonora (AB); dog den 25 Okt 1950 i Nacka (AB). [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
- 13. Uddenholm, Ulf* Leonard föddes den 6 Okt 1941 i Katarina (AB); dog den 12 Mar 2016 i Farsta (AB).
- 14. Uddenholm, Bengt Åke* föddes den 13 Dec 1943 i Maria Magdalena (AB); dog den 1 Jul 2004 i Gravnummer: 1 F 35 Nacka norra kyrkogård Nacka församling.
- 15. Uddenholm, Lars-Erik
Britta* gift Hammarström, Karl Waldemar den 24 Okt 1980. Karl föddes den 4 Dec 1921 i Engelbrekt, Stockholm, Stockholms län, Sverige; döptes den 6 Dec 1921 i Engelbrekt, Stockholm, Stockholms län, Sverige; dog den 27 Jun 1994 i Nacka, Nacka, Stockholms län, Sverige; begravdes den 21 Jul 1994 i Bromma kyrkogård, Bromma, Stockholm, Stockholms län, Sverige. [Familjeöversikt] [Familjediagram]
12. Gudmundsson, Bengt Sigfrid (9.Hjalmar*3, 4.Ida2, 1.Johanna1) föddes den 19 Mar 1920 i Maria Magdalena (AB); dog den 2 Apr 1998 i Bohusgatan 13, Sofia (AB); begravdes den 2 Apr 1998 i Nacka Norra kyrkogård, Nacka (AB). Familj/Make/Maka: Wreancourt, Ulla. Ulla (dotter till Wreancourt, Oscar Mauritz och Käck, Signe Karolina) föddes den 27 Jun 1922 i Brännkyrka (AB); dog den 20 Jun 1998. [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
- 16. Gudmundsson, Eva Margaretha Elisabeth föddes den 8 Nov 1951 i Brännkyrka (AB); dog den 20 Maj 2012 i Sofia (AB).
Generation: 5
13. Uddenholm, Ulf* Leonard (11.Britta*4, 9.Hjalmar*3, 4.Ida2, 1.Johanna1) föddes den 6 Okt 1941 i Katarina (AB); dog den 12 Mar 2016 i Farsta (AB). Familj/Make/Maka: Stavtorp, Marie Charlotte. [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
Familj/Make/Maka: Danielsson, Anna Gunilla. [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
14. Uddenholm, Bengt Åke* (11.Britta*4, 9.Hjalmar*3, 4.Ida2, 1.Johanna1) föddes den 13 Dec 1943 i Maria Magdalena (AB); dog den 1 Jul 2004 i Gravnummer: 1 F 35 Nacka norra kyrkogård Nacka församling. Bengt gift Ohlin, Maj-Britt Alice den 6 Mar 1965 i Stockholm. Maj-Britt föddes den 2 Jun 1947; dog den 2 Jan 2003 i Gravnummer: 1 F 35 Nacka norra kyrkogård Nacka församling. [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
15. Uddenholm, Lars-Erik (11.Britta*4, 9.Hjalmar*3, 4.Ida2, 1.Johanna1) Familj/Make/Maka: Wallin, Ruth Mona Elisabeth. [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
- 23. Wallin, Leif Johan Roger
- 24. Wallin, Lars Joakiem Thomas
- 25. Uddenholm, Maria Jeanette Elisabeth föddes den 23 Mar 1970 i Tyresö (AB); dog den 4 Apr 1987 i Vallentuna; begravdes den 21 Apr 1987 i Bollmora Kyrkogård (AB).
16. Gudmundsson, Eva Margaretha Elisabeth (12.Bengt4, 9.Hjalmar*3, 4.Ida2, 1.Johanna1) föddes den 8 Nov 1951 i Brännkyrka (AB); dog den 20 Maj 2012 i Sofia (AB). Eva gift Wirén, Ingvar [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Eva gift Qwarfordt, Kent Gustav [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Generation: 6
17. Uddenholm, Annelie Maria (13.Ulf*5, 11.Britta*4, 9.Hjalmar*3, 4.Ida2, 1.Johanna1) 18. Uddenholm, Erik Ove (13.Ulf*5, 11.Britta*4, 9.Hjalmar*3, 4.Ida2, 1.Johanna1) 19. Uddenholm, Jennie (13.Ulf*5, 11.Britta*4, 9.Hjalmar*3, 4.Ida2, 1.Johanna1) 20. Uddenholm, *Anders Daniel (13.Ulf*5, 11.Britta*4, 9.Hjalmar*3, 4.Ida2, 1.Johanna1) 21. Uddenholm, Lars-Åke (14.Bengt5, 11.Britta*4, 9.Hjalmar*3, 4.Ida2, 1.Johanna1) Familj/Make/Maka: Ellestad, Susanne* Ulla. [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
22. Uddenholm, *Maria Elisabeth (14.Bengt5, 11.Britta*4, 9.Hjalmar*3, 4.Ida2, 1.Johanna1) Familj/Make/Maka: Sturesson, Robert. [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
- 30. Tobias föddes den 9 Feb 1994 i Österhaninge, Haninge, Stockholms län, Sverige .
- 31. Sturesson, Linda Elisabeth föddes den 29 Apr 1992 i Österhaninge, Haninge, Stockholms län, Sverige.
23. Wallin, Leif Johan Roger (15.Lars-Erik5, 11.Britta*4, 9.Hjalmar*3, 4.Ida2, 1.Johanna1) 24. Wallin, Lars Joakiem Thomas (15.Lars-Erik5, 11.Britta*4, 9.Hjalmar*3, 4.Ida2, 1.Johanna1) 25. Uddenholm, Maria Jeanette Elisabeth (15.Lars-Erik5, 11.Britta*4, 9.Hjalmar*3, 4.Ida2, 1.Johanna1) föddes den 23 Mar 1970 i Tyresö (AB); dog den 4 Apr 1987 i Vallentuna; begravdes den 21 Apr 1987 i Bollmora Kyrkogård (AB).
Generation: 7
26. Ellestad, Alice Susanne Angelica (21.Lars-Åke6, 14.Bengt5, 11.Britta*4, 9.Hjalmar*3, 4.Ida2, 1.Johanna1) 27. Ellestad, Wilma Susanne Elisabeth (21.Lars-Åke6, 14.Bengt5, 11.Britta*4, 9.Hjalmar*3, 4.Ida2, 1.Johanna1) 28. Ellestad, Lucas Lars Edvin (21.Lars-Åke6, 14.Bengt5, 11.Britta*4, 9.Hjalmar*3, 4.Ida2, 1.Johanna1) 29. Ellestad, Jakob (21.Lars-Åke6, 14.Bengt5, 11.Britta*4, 9.Hjalmar*3, 4.Ida2, 1.Johanna1) 30. Tobias (22.*Maria6, 14.Bengt5, 11.Britta*4, 9.Hjalmar*3, 4.Ida2, 1.Johanna1) föddes den 9 Feb 1994 i Österhaninge, Haninge, Stockholms län, Sverige . 31. Sturesson, Linda Elisabeth (22.*Maria6, 14.Bengt5, 11.Britta*4, 9.Hjalmar*3, 4.Ida2, 1.Johanna1) föddes den 29 Apr 1992 i Österhaninge, Haninge, Stockholms län, Sverige.